Aktualności
12-08-2016

Akcja "Pomóż kraskom wykarmić pisklęta" A.D. 2016 zakończona!

Do dokarmiania krasek na sezon lęgowy 2016 r. zamówiono 250 l świerszczy kubańskich z dostawami co tydzień na podstawie szacowanych terminów rozwoju lęgów. 15 stacji dokarmiania zostało rozstawionych 15 czerwca 2016 roku na tych samych stanowiskach co w roku 2015. Wybór okazał się trafny, bo kraski pojawiły się w tych samych rewirach i na większości z tych stanowisk odbyły się lęgi.

Próby dokarmiania podjęto od 25 czerwca 2016 r. i na większości stanowisk kraski bardzo szybko zaczęły pobierać świerszcze. Szczyt dokarmiania przypadł na okres najgorszej pogody i największych potrzeb krasek w dniach 3-13 lipca 2016 r., kiedy na większości stanowisk kraski dokarmiały młode. Po upływie tego okresu nadal dokarmiano ptaki, kończąc dokarmianie na poszczególnych stanowiskach w miarę opuszczania gniazd przez młode kraski. W dniu 3 sierpnia br. zakończono dokarmiać ostatnią rodzinę, która właśnie opuściła rewir lęgowy.

Kraski w piątym sezonie dokarmiania bardzo szybko się ponownie przyuczały do pobierania świerszczy i czyniły to bardzo efektywnie. Dokarmianie w tym sezonie było bardzo skuteczne z racji dużego zsynchronizowania lęgów w czasie. Łatwo było więc intensyfikować i ograniczać dokarmianie, stosować dwukrotne a nawet trzykrotne uzupełnianie kuwet, gdyż podobny poziom rozwoju młodych na większości stanowisk pozwalał na “seryjne” działania w większości rewirów. 

Wspaniała akcja!

Dokarmianie kraski 2016

Obejrzyj film:

Wróć do listy